
MarkkinointiRadio #89: Kansainvälinen matkailija pakottaa tekemään parempaa markkinointia
Kansainvälinen matkailuasiakas ei tunne suomalaista maisemaa, kieltä eikä kulttuuria, eikä jaksa tulkita epäselvää markkinointia. Miten siis erottautua alalla, jossa vahvuudet ovat pääasiassa samat kuin kilpailijoilla? Mitä motiivit, odotukset ja matkustuskäyttäytyminen tarkoittavat kansainvälisen markkinoijan työpöydällä? Miksi kansainvälinen asiakas on markkinoinnin paras opettaja?
Tässä jaksossa MarkkinointiRadion vieraat Greta Tanskanen ja Suvi Ahola (NordicMarketing Finland) käyvät läpi, mitä kansainvälinen markkinointi oikeasti tarkoittaa ja miten suomalainen matkailutoimija voi tehdä aidosti vetoavaa markkinointia heti lähtöviivalta alkaen.
Jaksossa puhutaan kohderyhmistä, matkailualalla erottautumisesta ja tunnelman luomisesta konkretian keinoin. Greta ja Suvi avaavat käytännön esimerkein, mitä tarkoittaa siirtyä kohderyhmän tunnistamisesta sen todelliseen tuntemiseen, ja miksi se on niin tärkeää. Kuulemme myös, kuinka oikeanlaisella tuotteistamisella kokemuksia ja elämyksiä voidaan kuvata niin, että ne avautuvat myös heille, jotka eivät koskaan ole suomalaisessa saunassa istuneet.
Tämä jakso tarjoaa näkökulmia kaikille matkailutoimijoille, joilla on kansainvälisiä asiakkaita tai haaveita sellaisista, ja jotka haluavat laittaa kotipesänsä kuntoon ennen kuin astuvat kansainvälisille laduille.
Kuuntele jakso:
---------
Jatka MarkkinointiRadion muihin jaksoihin tästä.
MarkkinointiRadio on podcast, jossa keskustellaan markkinoinnista! Kussakin jaksossa pysähdymme mielenkiintoisten, alalla puhututtavien aiheiden äärelle vaihtuvien vieraidemme kanssa. Keskustelu soljuu ajankohtaisista ilmiöistä markkinoinnin perusasioihin. Podcastia juontavat MarkkinointiKollektiivin tuottajat.
MarkkinointiRadiota voit kuunnella Spotifyssa, SoundCloudissa ja Apple Podcastissa. Ota meidät seurantaan, niin saat uusimmat jaksot automaattisesti kuuntelulistallesi!
.png)
.jpg)
.png)



.jpg)

